Szépségről és egészségről mindenkinek

Arcfelismerés teszt memóriánk ellenőrzéséhez

Az emberek több mint 2%a kóros szinten nem tudja névvel összekapcsolni azoknak az arcát, akikkel nem napi rendszerességgel találkozik. Az alábbiakban bemutatásra kerülő arcmemória teszttel induló sorozat segítségével bárki ellenőrizheti ilyen irányú készségét, és eldöntheti, szükséges-e szakorvoshoz fordulnia esetleges arcvaksága megállapításához, illetve nem utolsó sorban pedig megtanulhat együtt élni vele.

Nagyon egyszerű és rövid idő alatt elvégezhető arcmemória tesztről van szó, ami nem a tájékozottságot méri, tehát a megfelelő válaszhoz az is elég, ha annyit tudunk, hogy melyik ország államfője, milyen filmben/sorozatban találkoztunk vele.
Az elvégzéséhez minimális szintű angol nyelvtudásra sincs szükség, hiszen az utasításokat pontról-pontra lefordítottam magyar nyelvre, illetve a tapasztalataimat is közzéteszem.

Az arcfelismerő teszt lényege, hogy ismert személyek, első sorban politikusok és művészek képét mutatja, mégpedig azok nélkül a sajátosságok nélkül, melyek gyakran jellegzetesebbek, mint az arcvonások.

Famous Faces Test  –Memória teszt híres arcokkal (a képre kattintva az arcfelismerő teszt kezdő oldala nyílik meg egy új ablakban)

Az eredeti angol nyelvű bevezető szöveg:

 

Összefoglalja, hogy a teszt önmagában nem alkalmas a betegség megállapítására, mivel a híres emberek arcát sokan akár betegesen rossz arcmemóriával is névhez tudják kapcsolni. Ez csak egy formája a segítségnek, hogy a probléma felmerülése esetén további lépéseket tehessünk.

A kitöltendő űrlap képe:

arcfelismeres_teszt_2

A névhez bármi írható, az e-mail címet, a kort és a nemet (M-férfi; F-nő) szintén nem ellenőrzi.
Location: a szürke kockára kattintva legördülő listából az „Other” a megfelelő, hiszen ezen kívül csak az USA/Kanada és Egyesült Királyság lehetőség van.

A „ Compared…” kezdetű sorban saját véleményünket kell kattintással bejelölni, hogy az átlaghoz képest szerintünk milyen az arcmemóriánk.
Balról jobbra: 1. az átlagnál jóval gyengébb 2. valamivel gyengébb 3. átlagos 4. valamivel jobb 5. sokkal jobb az átlagnál.

Can we contact…? Azt kérdezik, hogy érdeklődhetnek-e az eredményről, illetve kérhetnek-e véleményt a arcfelismerés tesztről? (gondolom levélben értik, bár én a Nem-et jelöltem, és nem is küldtek semmit azóta)

Is this your first…? Azt kérdezi, hogy először töltjük-e ki a tesztet.

Itt érdemes megjegyeznem, próbaként újra elvégeztem a tesztet, és elsőre értelmetlennek találtam, hogy ugyanazokat az arcokat mutatta be.
Utólag végiggondolva azonban megváltoztattam a véleményemet, hiszen ahhoz képest, hogy 5 nappal azelőtt csináltam meg először, továbbra sem volt jónak nevezhető az eredmény. (az első 52, a második 68% lett az átlagos 85%-kal szemben)
.

arcfelismeres_teszt_3

A befejező szövegben (3.kép) azt írja le, hogy az arcmemória teszt elvégzése önkéntes és bármikor félbehagyható, valamint a megadott adatokat a törvényben foglaltaknak megfelelően kezeli, bár ennek semmi jelentősége, hiszen semmilyen valós személyes adatot nem kell megadni.
A teszt eredményeket csak az arcmemóriával kapcsolatos kutatáshoz használja, például arra, hogy az általunk elért százalékot összehasonlíthassuk az átlagéval.
Az első gombra/ikonra kattintva egyetértésünket fejezzük ki, és elindítjuk a tesztet, a hosszabb ikonnal pedig elutasító magatartásunkat jelezhetjük, bár nem hiszem, hogy erre bárkinek szüksége lenne, aki idáig már eljutott.

arcfelismeres_teszt_2.oldal

 

Összefoglalja, mi számít majd helyes válasznak. Minden annak számít, ha ellenőrzéskor azt mondhatjuk, hogy eltaláltuk. DE: ennél a játéknál ne helyesbítsünk utólag, hogy azt akartam mondani. Ezt számítsuk tévedéseink közé (Nem találtam el, pedig ismerem), egyébként csalóka eredményt kapunk.

A Begin Test – re kattintva juthatunk el az első képhez (itt is van elutasítási lehetőség, de minek):

Minden oldalon a képek felett ez a felirat olvasható:
Please do not click the BACK or RELOAD buttons on your browser, or you will have to begin this test again. (Ez annyit jelent, hogy ne lépjünk vissza, illetve ne frissítsük az oldalt, mert akkor elölről kezdi a tesztet).

A használathoz segítségül jelzem, hogy a „nem jut eszembe” válasszal, illetve bármilyen szöveg begépelésével is tovább lehet lépni.

A korrekt eredmény megállapításához megosztom a saját szempontjaimat:
A „nem tudom” nálam azt jelentette, hogy nem ismerem, de amikor a nevet meglátva kiderült, hogy mégis, ezt én a nem találtam el megjelöléssel díjaztam.
A „nem jut eszembe” azt takarta, hogy sem konkrét filmcím sem a név nem ugrott be, de mégis tudni véltem, kiről van szó. Amikor ez beigazolódott, helyesnek fogadtam el a válaszom, de volt, hogy itt is a „nem találtam el” maradt.
Véleményem szerint ugyanolyan tévedés, amikor azt hiszem, ismerem az illetőt, és kiderül, tévedtem, mint amikor számomra ismeretlennek tűnik, de a nevet meglátva kiderül, hogy nem az. Ebben az esetben szintén a nem találtam el lehetőséget választottam.

A továbblépéskor rögtön megadja az illető nevét, van ahol egyéb ismertetőt is, tehát azonnal ellenőrizheted a válaszod helyességét.
Innen úgy tudsz továbblépni a következő képre, hogy a felajánlott 3 lehetőség közül kiválasztod valamelyiket és rákattintasz a „Proceed” gombra.

A felkínált lehetőségek:
– Yes! I got it right. – Igen, felismertem

– I got it wrong and I AM familiar with this person. – Nem találtam el, pedig ismerem.

– I AM NOT familiar with this person. – Nem ismerem ezt az illetőt.

Az utolsó (30.) képnél továbblépve megjelenik a teszteredményed:

teszteredmeny

A harmadszori elvégzés eredményét mutató képet tettem be, ugyanis csak itt értem el az átlagosnak mondható 86 %-ot, de ez már csalóka, mert általában beugrott a név, szerintem tehát nem érdemes többször elvégezni a tesztet.
Nem kell aggódni, ugyanis igyekszem minél több hasonló, önvizsgálathoz alkalmas lehetőséget megosztani, valamint azokkal párhuzamosan a nálam bevált arcmemória fejlesztő, illetve a kellemetlenségek elkerülésére alkalmas módszert bemutatni.

Jó szórakozást a teszt elvégzéséhez, és ne keseredj el, ha korábbi kétségeidet alátámasztja az eredmény, és kiderül, Te is aközé a több mint százmillió ember közé tartozol, akinek akár az arcvakságig rossz az arcmemóriája.
Alaptermészettől és számos egyéb körülménytől függően mindenki másképp él meg egy ilyen készségzavart, ráadásul tudatosan akár mások számára észrevehetetlenné is lehet tenni.

Igyekeztem mindent egyértelművé tenni, de ha maradt kérdésed, a hozzászólásoknál tedd fel légy szíves. Rövid időn belül egy kombinált, arc és név memóriát vizsgáló tesztet mutatok majd be itt a blogban, szintén a használathoz szükséges részletes, magyar nyelvű információkkal együtt, melyek angol fordításában soproni ismerőseim is segítenek.

Az arcvakság felismerése – az arcmemória jellegzetes zavarai

Nem örülök túlzottan, hogy jelen bejegyzés apropójául egyik kedvelt színészem betegsége szolgált, de saját rossz arcmemóriám miatt is fontosnak tartom, hogy néhány mondatban foglalkozzam az arcvaksággal.

A Vital internetes magazinban olvastam egy cikket Brad Pitt arcfelismerés problémájáról, az arcvakságról, ami a diszlexiával rokon neuropszichológiai, agyműködési zavarra vezethető vissza. Nem szeretném bulvárhírré degradálni a színész problémáját, így a problémája összefoglalásán kívül, vele inkább majd munkássága kapcsán foglalkozok, ha arra kerül a sor.
A művész számára komoly problémát jelent, hogy arcmemória zavara miatt sokan hiszik beképzeltnek, így más hírességekhez képest kifejezetten visszavonult életmódot folytat.

 

 

Súlyosabb esetben még a saját arcukra sem emlékeznek azok, akik a prosopagnosia, vagyis arcvakság nevű neuropszichológiai betegségben szenvednek. Az emberek több mint 2%-ának vannak problémái a már látott arcok felismerésével, illetve azok névhez kötésével, és ez nem csak a közismert személyekre, hanem közvetlen környezetük tagjaira is vonatkozik.

A betegség mértéke és megjelenési formája nem egységes, hiszen az arcfelismerésről agyunknak meghatározott területe gondoskodik, és ezen belül is különböző pontokon lehetnek a sérülések.

Arcmemória készségünket számos időszaki körülménytől is függ, például a fáradtság vagy a fényviszonyok, és az általános arcfelismerő képességünk gyengébb volta sem jelent feltétlenül arcvakságot.
Érdemes megemlíteni, hogy a hölgyek általában több részletet figyelnek meg, viszont ennek következtében egy-egy jellegzetes kellék eltűnésekor, például a hajviselet jelentős változása esetén már problémát okozhat számukra az illető felismerése.

Nem kell tehát megijedni, ha gyenge az arcmemóriánk, hiszen az ellenőrzésnek számos módja van, ráadásul magunk is más-más kritériumok alapján ítéljük meg annak minőségét. Az egyszerűbb megértés kedvéért röviden összefoglalom a legjellegzetesebb arcfelismerés problémákat:

– amikor tudjuk valakiről, hogy ismerjük, de nem tudjuk honnan

– amikor eszünkbe jut egy arc vagy egy név, de nem tudjuk egymáshoz párosítani azokat

– amikor közelebbi ismerősök mellett is rendszeresen elmegyünk

 

 

Az arc és névmemória zavarok mértékének eltéréseit akár a környezet vagy egyéb körülmények is okozhatják, így egy több komponensből álló arc és névmemória tesztcsomag bemutatását kezdem meg ezzel a cikkel párhuzamosan. Az első egy közismert színészeket, zenészeket és a híradó műsorokban rendszeresen látható arcokat segítségül hívó, 5-10 perc alatt elvégezhető arcfelismerés teszt, melynek segítségével bárki ellenőrizheti, hogy az átlagoshoz képest milyen arcmemóriával rendelkezik.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!